Muke po palatalima

Pobjegnu iz nalivpera naših učenika ponekad neke čudne riječi... Naići će tako učiteljica na ovakve i ovome slične zapise: losche, iči, čemper, šaba... Primjera ne nedostaje i nisu nimalo neočekivani - nije nimalo lako nakon cjelotjednoga pisanja na njemačkome, odjednom se na sat i pol isključiti i prebaciti na hrvatski pravopis! Zbog takvih smo muka cijeli protekli tjedan u nastavnim mjestima Reutlingen, Wernau i Nürtingen posvetili vježbama pisanja i čitanja palatala. Svaki je sat protekao u znaku natjecanja između učenika podijeljenih u dvije skupine. Igre su bile različite: pronađi hrvatske gradove koji počinju palatalima, sastavi slova u riječ, dopuni, pročitaj, ispravi… Na kraju smo omražene č, ć, š, đ, , ž, j, lj i nj ispisali na šarene balone, koji su nam poslužili u igri smišljanja riječi na zadane glasove. Ponovno je bilo čudnih kombinacija, kao što su Š kao ŽABA ili J kao LJUBAV, ali na greškama se uči! Vođeni tom izrekom, s pravom možemo zaključiti da su naši učenici prošli tjedan zbilja puno naučili!

objavio: Marija Prpić   datum: 25. 4. 2018.

Muke po palatalima

objavio: Marija Prpić   datum: 25. 4. 2018.