Srce i riječ za Vukovar u Centru hrvatske nastave

U Centru hrvatske nastave u Stuttgartu, u subotu 19. studenog, obilježen je Dan sjećanja na žrtve Domovinskoga rata te Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje.
Ugostili smo veleposlanika Bakotu te tajnika Nimca, kao i mnoge druge promicatelje hrvatske nastave.

Program je započeo pozdravnim govorom triju koordinatorica, Marije Borović, Andree Jakopiček i Kristine Klarić, te minutom šutnje kojom se odala počast svim poginulim i nestalim braniteljima i civilnim žrtvama Lijepe Naše koji su nesebično položili svoje živote na oltaru domovine.

Zbor Principessa iz Calwa nastavio je program otpjevavši himnu Republike Hrvatske, a fra Ante Babić, svećenik katoličke misije Bietigheim-Bissingen, dirljivom propovijedi i molitvom za Vukovar obratio se nazočnima.

Veleposlanik iz MVEP-a u Berlinu, Gordan Bakota, obratio se nazočnima navodeći važnost djelovanja hrvatskih škola u iseljeništvu jer upravo učitelji prenose učenicima hrvatsku povijest, kulturu i baštinu te istaknuo važnost nacionalnoga identiteta i suradnje između škola, misija, udruga s predstavništvima konzulata i veleposlanstva. Predstavnik Glavnoga školskog odbora, Alen Saček, istaknuo je važnost svjesnosti hrvatske povijesti te prenošenje iste mlađim generacijama, a naročito u inozemstvu jer je Hrvatska i dalje podvrgnuta visokoj stopi emigracije.

Dramski umjetnik, Antonio Šunjić, dirljivim je nastupima predstavio pjesmu Malkice Dugeč „Posljednja nada“  te ulomak velikana Siniše Glavaševića, simbola hrvatskoga ratnog novinarstva, koji nažalost nije doživio ono za čime je toliko žudio – slobodnu Hrvatsku.

Ipak, Glavaševićeve budnice i tople priče o ljudskim vrijednostima i danas odzvanjaju u umu hrvatskoga naroda. Učiteljica Koordinacije Ulm, Tonka Galić Hrkać, izrecitirala je svoju pjesmu o Vukovaru pod nazivom „Grad – to ste vi!“. Zbor je otpjevao i pjesme „Ne dirajte mi ravnicu, „Croatio, iz duše te ljubim“ te „Vukovar, Vukovar.“

Prisutnima je prikazan video iz OŠ „Mitnica“ kojeg su snimili učenici u suradnji s ravnateljicom Dubravkom Lemac, učiteljicom Tajanom Matanović te knjižničarkom Darijom Benaković.

Svojom ispovijedi o preživljavanju rata, logora i zatvora, prisutne je dirnuo vinkovački branitelj Milan Šebalj kojeg smo online uključili u program.

Njegovo potresno svjedočanstvo nikoga nije ostavilo ravnodušnim. Učenice hrvatske nastave, Katja Mandić, Eleonora Kelemen i Anamarija Marković predstavile su se prigodnim recitacijama. Nakon programa održan je domjenak, a prisutni su mogli pogledati izložbu slika članova Udruge HVIDRA Novi Zagreb – Istok, Novi Zagreb – Zapad. Program, kojem su uz ostale nazočili još i konzul savjetnik Miroslav Miletić i konzulica Biserka Lukan iz GK RH, je vodila Marija Borović.

objavio: Sara Lerga   datum: 30. 11. 2022.

Srce i riječ za Vukovar u Centru hrvatske nastave

objavio: Sara Lerga   datum: 30. 11. 2022.